Referáty - středověk

Jak se žilo na mikulčickém hradišti - Anna Procházková

Obydlí

V místnosti se většinou nacházely jednoduché stoly, židle, lavice, a truhlice.  Do vybavení patřily ocílky na založení ohně, mlýnek na obilí, keramické nádoby . Na uchování rostlin se používaly sýpky.

Náboženství

Pohané uctívali čtveřici bohů-Svagora, solární božstvo, Peruna (boha blesku, hromů a dešťů), Velese (ochránce stád, úrody a plodnosti). Věřili na duchy, démony a vampýry. Předkřesťanské praktiky. Pomalu se šířilo křesťanství, nejprve v latině, pak ve staroslověnštině.

Meč se v Mikulčicích projevoval jako vzácná zbraň.

Pokrmy a nápoje

Obiloviny (chléb, placky a kaše), luštěniny (čočka, hrách, boby). Obyvatelé uměli zpracovat mléko na máslo, tvaroh a sýr. Také používali sádlo a oleje. Jako náplně do koláčů sloužil mák a tvaroh. Obvyklým jídlem byly polévky. Masem se stravovaly vyšší společenské vrstvy. Chov prasat a skotu. Jídlo se připravovalo do zásoby. V sadech se pěstovaly například hrušky a jablka. Nejčastěji k pití měli živou vodu z řek, ale také čaje a víno.

Práce a zábava

I  přes těžkou práci si obyvatelé našli čas na zábavu. Nalezly se hrací kostky, jednoduché nástroje. K zábavě sloužily slavnosti, například letní a zimní slunovrat nebo podzimní sklizeň a příchod jara. Objevovaly se i maškarní průvody a zabijačky.

Vývozní artikl

Velká Morava byla křižovatkou cest. Uchovaná zmínka o trhu. Směna zboží nejčastěji v podhradí, kde se i nacházelo středisko výroby. Sekerovité hřivny byly předmincovní formou platidla. Hnací motor ekonomiky byli otroci. Z obchodu s otroky se bohatlo. Nedostatek otroku mohl vést k ekonomickým potížím.

 

PONDĚLÍ 18.5.2015 - TEST NA STŘEDOVĚK (info viz. Bakaláři)

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode